  • Mfr # 24F.625X1.5-72
  • Zoro # G801840376
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
47,000 psi
Thickness
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
24F.625X1.5-72
Thickness
0.625 in
Thickness (Decimal)
0.625 in
Width and Length
2 1/2 in x 72 in
Length Tolerance
+/-6 in
Overall Length
6 ft
Yield Strength
47,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Tensile Strength
68,000 psi
Elongation
15 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 2024, T351, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.024 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.009 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 47,000 psi, Tensile Strength 68,000 psi, 120 BHN Brinell Hardness, 120 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number