  • Mfr # 61F.188X1.5-36
  • Zoro # G301840647
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.188 in
Temper
T6511
Alloy Type - Aluminum
6061
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61F.188X1.5-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.188 in
Width and Length
1 1/2 in x 36 in
Width Tolerance
Thickness (Decimal)
0.187 in
Length Tolerance
+/-3 in
Overall Length
36 in
Overall Width
1 1/2 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
37,000 psi
Temper
T6511
Alloy Type - Aluminum
6061
Tensile Strength
42,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Typical Hardness
95
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Finish
Mill
Thickness Tolerance
Hardness Scale
BHN
Metal Fabrication Process
Extruded
Straightness Tolerance
Not Rated
Material Grade
Heat Treatment
Tempered
Maximum Temperature
300 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Extruded
Brinell Hardness
95 BHN
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape
Flat
Heat Treatable
Heat Treatable
Tolerance Rating
Standard
Appearance
Plain
Rockwell Hardness
95 HRB
Vickers Hardness
Not Available
Elongation
13 %
Flatness Tolerance
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 0.188 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.007 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number