  • Mfr # 61F1X1.75-36
  • Zoro # G501840041
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
1 in
Temper
T6511
Finish
Mill
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61F1X1.75-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1 in
Width and Length
1 3/4 in x 36 in
Length Tolerance
+/-3 in
Width Tolerance
+/-0.014 in
Thickness (Decimal)
1 in
Overall Width
1 3/4 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
37,000 psi
Temper
T6511
Finish
Mill
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Hardness Scale
BHN
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Alloy Type - Aluminum
6061
Tensile Strength
42,000 psi
Typical Hardness
95
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Metal Fabrication Process
Extruded
Straightness Tolerance
Not Rated
Maximum Temperature
300 Degrees F
Rockwell Hardness
95 HRB
Heat Treatment
Tempered
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Fabrication
Extruded
Vickers Hardness
Not Available
Heat Treatable
Heat Treatable
Appearance
Plain
Material Grade
6061
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Mechanical Finish
Shape
Flat
Tolerance Rating
Standard
Brinell Hardness
95 BHN
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
Elongation
13 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 1 3/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.012 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number