  • Mfr # 61F.25X1.75-72
  • Zoro # G701841251
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.25 in
Width and Length
1 3/4 in x 72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61F.25X1.75-72
Thickness
0.25 in
Width and Length
1 3/4 in x 72 in
Width Tolerance
+/-0.014 in
Thickness (Decimal)
0.25 in
Length Tolerance
+/-6 in
Overall Width
1 3/4 in
Overall Length
6 ft
Yield Strength
37,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Tensile Strength
42,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 1 3/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included