  • Mfr # 61F.188X3-36
  • Zoro # G801840918
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.188 in
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F.188X3-36
Thickness
0.188 in
Width Tolerance
Thickness (Decimal)
0.187 in
Width and Length
3 in x 36 in
Length Tolerance
+/-3 in
Overall Length
36 in
Overall Width
3 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
37,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Tensile Strength
42,000 psi
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Not Rated
Metal Fabrication Process
Extruded
Maximum Temperature
300 Degrees F
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Tolerance Rating
Standard
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Appearance
Plain
Vickers Hardness
Not Available
Shape
Flat
Corrosion-Resistant
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.024 in, 0.188 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.007 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number