  • Mfr # 61F.625X3-24
  • Zoro # G801840192
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.625 in
Temper
T6511
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F.625X3-24
Thickness
0.625 in
Thickness (Decimal)
0.625 in
Width and Length
3 in x 24 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-2 in
Overall Length
24 in
Overall Width
3 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
37,000 psi
Temper
T6511
Tensile Strength
42,000 psi
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Metal Fabrication Process
Shape
Flat
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Elongation
13 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-2 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.024 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.009 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number