  • Mfr # 61F.375X.75-36
  • Zoro # G501841529
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.375 in
Thickness (Decimal)
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F.375X.75-36
Thickness
0.375 in
Thickness (Decimal)
0.375 in
Width Tolerance
+/-0.01 in
Length Tolerance
+/-3 in
Width and Length
3/4 in x 36 in
Overall Width
3/4 in
Overall Length
36 in
Yield Strength
37,000 psi
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Tensile Strength
42,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Straightness Tolerance
Not Rated
Metal Fabrication Process
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 3/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.01 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number