  • Mfr # 61F1.25X3.5-6
  • Zoro # G301841187
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
1.25 in
Width and Length
3 1/2 in x 6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F1.25X3.5-6
Thickness
1.25 in
Width and Length
3 1/2 in x 6 in
Thickness (Decimal)
1.25 in
Width Tolerance
+/-0.024 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
6 in
Overall Width
3 1/2 in
Yield Strength
37,000 psi
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Tensile Strength
42,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 3 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.024 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.012 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number