  • Mfr # 61F.75X3.5-12
  • Zoro # G101840427
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.75 in
Temper
T6511
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61F.75X3.5-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.75 in
Thickness (Decimal)
0.75 in
Width Tolerance
+/-0.024 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width and Length
3 1/2 in x 12 in
Overall Width
3 1/2 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
37,000 psi
Temper
T6511
Flat Bar Stock
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Alloy Type - Aluminum
6061
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Tensile Strength
42,000 psi
Hardness Scale
BHN
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Finish
Mill
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Typical Hardness
95
Metal Fabrication Process
Extruded
Straightness Tolerance
Not Rated
Heat Treatment
Tempered
Tolerance Rating
Standard
Appearance
Plain
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Heat Treatable
Heat Treatable
Vickers Hardness
Not Available
Maximum Temperature
300 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Rockwell Hardness
95 HRB
Material Grade
6061
Brinell Hardness
95 BHN
Shape
Flat
Fabrication
Extruded
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
13 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
+/-0.008 in
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 3 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.024 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number