  • Mfr # 61F.125X4-12
  • Zoro # G401840813
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.125 in
Temper
T6511
Hardness Scale
BHN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61F.125X4-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.125 in
Length Tolerance
+/-1 in
Thickness (Decimal)
0.125 in
Width Tolerance
Width and Length
4 in x 12 in
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
37,000 psi
Temper
T6511
Hardness Scale
BHN
Thickness Tolerance
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Typical Hardness
95
Tensile Strength
42,000 psi
Alloy Type - Aluminum
6061
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Finish
Mill
Straightness Tolerance
Not Rated
Metal Fabrication Process
Extruded
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Vickers Hardness
Not Available
Maximum Temperature
300 Degrees F
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Flat
Appearance
Plain
Fabrication
Extruded
Heat Treatment
Tempered
Rockwell Hardness
95 HRB
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
95 BHN
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Material Grade
6061
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
13 %
Flatness Tolerance
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.007 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included