  • Mfr # SB-3003-0125-01-72
  • Zoro # G1877854
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
16,000 psi
Thickness
0.125 in
Temper
H14
Hardness Scale
BHN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-3003-0125-01-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.125 in
Width and Length
1 in x 72 in
Width Tolerance
+0.06 in/0 in
Width
1"
Thickness (Decimal)
0.125 in
Length
72"
Length Tolerance
+0.06 in/0 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
1 in
Details
Item
Aluminum Rectangular Bar
Material
Aluminum
Yield Strength
16,000 psi
Temper
H14
Hardness Scale
BHN
Typical Tensile Strength (PSI)
22,000 psi
Alloy Type - Aluminum
3003
Thickness Tolerance
Standards
ASTM B209
Finish
Mill
Typical Yield Strength (PSI)
16,000 to 21,000
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Alloy Type
3003
Type
Corrosion Resistant
Typical Hardness
40
Tensile Strength
22,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Tolerance Rating
Standard
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Shape
Rectangular
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
40 BHN
Material Grade
Heat Treatment
No Heat Treatment
Straightness Tolerance
Not Rated
Flatness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Fabrication
Cold Rolled
Rockwell Hardness
47 HRB
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 3003, H14, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +0.06 in/0 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +0.06 in/0 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 16,000 psi, Tensile Strength 22,000 psi, 40 BHN Brinell Hardness, 47 HRB Rockwell Hardness