  • Mfr # SB-3003-0190-01-72
  • Zoro # G1834411
Yield Strength
16,000 psi
Thickness
0.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-3003-0190-01-72
Thickness
0.19 in
Width Tolerance
+0.06 in/0 in
Length
72"
Length Tolerance
+0.06 in/0 in
Thickness (Decimal)
0.187 in
Width
1"
Width and Length
1 in x 72 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
1 in
Yield Strength
16,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
22,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Tensile Strength
22,000 psi
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 3003, H14, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +0.06 in/0 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +0.06 in/0 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 16,000 psi, Tensile Strength 22,000 psi, 40 BHN Brinell Hardness, 47 HRB Rockwell Hardness