  • Mfr # SB-5052-0250-01-12
  • Zoro # G0370727
Yield Strength
28,000 psi
Thickness
0.25 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-5052-0250-01-12
Thickness
0.25 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Length
12"
Width
1"
Thickness (Decimal)
0.25 in
Width and Length
1 in x 12 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
1 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Rectangular Bar
Yield Strength
28,000 psi
Temper
H32
Standards
ASTM B209
Hardness Scale
BHN
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Type
Corrosion Resistant
Finish
Mill
Alloy Type
5052
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Alloy Type - Aluminum
5052
Typical Tensile Strength (PSI)
33,000 psi
Typical Hardness
60
Typical Yield Strength (PSI)
28,000 psi
Tensile Strength
33,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape
Rectangular
Mechanical Finish
Mill
Tolerance Rating
Standard
Brinell Hardness
60 BHN
Rockwell Hardness
60 HRB
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 5052, H32, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 28,000 psi, Tensile Strength 33,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness