  • Mfr # SB-5052-0190-03-72
  • Zoro # G0292896
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
28,000 psi
Thickness
0.19 in
Temper
H32
Hardness Scale
BHN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-5052-0190-03-72
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.19 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Length
72"
Width and Length
3 in x 72 in
Thickness (Decimal)
0.187 in
Width
3"
Overall Length
6 ft
Overall Width
3 in
Details
Item
Aluminum Rectangular Bar
Material
Aluminum
Yield Strength
28,000 psi
Temper
H32
Hardness Scale
BHN
Typical Tensile Strength (PSI)
33,000 psi
Finish
Mill
Alloy Type - Aluminum
5052
Standards
ASTM B209
Typical Hardness
60
Type
Corrosion Resistant
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Alloy Type
5052
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Typical Yield Strength (PSI)
28,000 psi
Tensile Strength
33,000 psi
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatment
No Heat Treatment
Fabrication
Hot Rolled
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Brinell Hardness
60 BHN
System of Measurement
Inch
Shape
Rectangular
Material Grade
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
60 HRB
Flatness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 5052, H32, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 28,000 psi, Tensile Strength 33,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness