  • Mfr # SB-5052-0190-04-12
  • Zoro # G2319843
Yield Strength
28,000 psi
Thickness
0.19 in
Temper
H32
Typical Hardness
60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-5052-0190-04-12
Thickness
0.19 in
Thickness (Decimal)
0.187 in
Width
4"
Width and Length
4 in x 12 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Length
12"
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Rectangular Bar
Yield Strength
28,000 psi
Temper
H32
Typical Hardness
60
Type
Corrosion Resistant
Alloy Type
5052
Alloy Type - Aluminum
5052
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Typical Tensile Strength (PSI)
33,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
28,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Standards
ASTM B209
Finish
Mill
Hardness Scale
BHN
Tensile Strength
33,000 psi
No Heat Treatment
Shape
Rectangular
Brinell Hardness
60 BHN
Mechanical Finish
Mill
Tolerance Rating
Standard
Rockwell Hardness
60 HRB
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 5052, H32, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 28,000 psi, Tensile Strength 33,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness