  • Mfr # 61F1.25X1.5-72
  • Zoro # G2722921
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Type
Corrosion Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61F1.25X1.5-72
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1.25 in
Length Tolerance
+/-6 in
Width and Length
1-1/2 in x 72 in
Thickness (Decimal)
1.25 in
Length
72"
Width Tolerance
+/-0.014 in
Width
1-1/2"
Overall Length
6 ft
Overall Width
1 1/2 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Type
Corrosion Resistant
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Finish
Unpolished
Typical Hardness
95
Hardness Scale
BHN
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Alloy Type
6061
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Alloy Type - Aluminum
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Material Grade
Fabrication
Extruded
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Appearance
Plain
Tolerance Rating
Standard
Mechanical Finish
Mill
Vickers Hardness
Not Available
Rockwell Hardness
95 HRB
Straightness Tolerance
Not Rated
Brinell Hardness
95 BHN
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Flat
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Heat Treatment
Tempered
Maximum Temperature
300 Degrees F
Flatness Tolerance
Resistance Properties
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.012 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number