  • Mfr # 61F.125X1.5-72
  • Zoro # G2060861
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Hardness Scale
BHN
Thickness Tolerance
+/-0.007 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61F.125X1.5-72
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
Width
1-1/2"
Width and Length
1-1/2 in x 72 in
Thickness (Decimal)
0.125 in
Length Tolerance
+/-6 in
Length
72"
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
6 ft
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Hardness Scale
BHN
Thickness Tolerance
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Alloy Type - Aluminum
6061
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Type
Corrosion Resistant
Finish
Unpolished
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Alloy Type
6061
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Typical Hardness
95
Tensile Strength
45,000 psi
Metal Fabrication Process
Extruded
Maximum Temperature
300 Degrees F
Material Grade
Tolerance Rating
Standard
Brinell Hardness
95 BHN
Heat Treatable
Heat Treatable
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
95 HRB
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Shape
Flat
Vickers Hardness
Not Available
Mechanical Finish
Mill
Appearance
Plain
Heat Treatment
Tempered
Fabrication
Extruded
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.007 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included