  • Mfr # 61F.188X3-36
  • Zoro # G2842165
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.007 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61F.188X3-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.188 in
Width Tolerance
Width
3"
Length
36"
Thickness (Decimal)
0.187 in
Length Tolerance
+/-3 in
Width and Length
3 in x 36 in
Overall Width
3 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Thickness Tolerance
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Type
Corrosion Resistant
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Hardness Scale
BHN
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Typical Hardness
95
Alloy Type
6061
Alloy Type - Aluminum
6061
Finish
Unpolished
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Heat Treatment
Tempered
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Shape
Flat
Maximum Temperature
300 Degrees F
Appearance
Plain
Rockwell Hardness
95 HRB
Mechanical Finish
Mill
Vickers Hardness
Not Available
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Tolerance Rating
Standard
Fabrication
Extruded
Straightness Tolerance
Not Rated
Material Grade
Brinell Hardness
95 BHN
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
13 %
Flatness Tolerance
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.024 in, 0.188 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.007 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included