  • Mfr # 61F.75X1.5-72
  • Zoro # G1495225
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.75 in
Temper
T6511
Alloy Type
6061
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F.75X1.5-72
Thickness
0.75 in
Length Tolerance
+/-6 in
Thickness (Decimal)
0.75 in
Width Tolerance
+/-0.014 in
Length
72"
Width and Length
1-1/2 in x 72 in
Width
1-1/2"
Overall Length
6 ft
Overall Width
1 1/2 in
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Alloy Type
6061
Finish
Unpolished
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
+/-0.01 in
Type
Corrosion Resistant
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Tensile Strength
45,000 psi
Metal Fabrication Process
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Flatness Tolerance
+/-0.008 in
Elongation
13 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included