  • Mfr # 61F.375X1.5-36
  • Zoro # G2401454
Yield Strength
40,000 psi
Finish
Unpolished
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F.375X1.5-36
Thickness
0.375 in
Length
36"
Thickness (Decimal)
0.375 in
Length Tolerance
+/-3 in
Width
1-1/2"
Width and Length
1-1/2 in x 36 in
Width Tolerance
Overall Length
36 in
Overall Width
1 1/2 in
Yield Strength
40,000 psi
Finish
Unpolished
Type
Corrosion Resistant
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Alloy Type
Tensile Strength
45,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included