  • Mfr # 61F.375X2.5-36
  • Zoro # G2078483
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Alloy Type
6061
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61F.375X2.5-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.375 in
Width Tolerance
+/-0.024 in
Width
2-1/2"
Width and Length
2-1/2 in x 36 in
Thickness (Decimal)
0.375 in
Length
36"
Length Tolerance
+/-3 in
Overall Length
36 in
Overall Width
2 1/2 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Alloy Type
6061
Thickness Tolerance
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Finish
Unpolished
Type
Corrosion Resistant
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Hardness Scale
BHN
Alloy Type - Aluminum
Typical Hardness
95
Tensile Strength
45,000 psi
Material Grade
Tolerance Rating
Standard
Vickers Hardness
Not Available
Shape
Flat
Straightness Tolerance
Not Rated
Heat Treatable
Heat Treatable
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Rockwell Hardness
95 HRB
Heat Treatment
Tempered
Appearance
Plain
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Extruded
Brinell Hardness
95 BHN
Maximum Temperature
300 Degrees F
Flatness Tolerance
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
13 %
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 2 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.024 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number