  • Mfr # HP.25X12-48
  • Zoro # G1429741
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.25 in
Material
Carbon Steel
Temper
Hot Rolled
Style
Plate Stock
Alloy Type
A36
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HP.25X12-48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
4 ft.
Width
12"
Thickness
0.25 in
Length - Carbon Steel
4 ft
Thickness (Decimal)
0.25 in
Width - Carbon Steel
12 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Length Tolerance
+/-0.125 in
Overall Length
Overall Width
12 in
Details
Material
Carbon Steel
Temper
Hot Rolled
Style
Plate Stock
Alloy Type
A36
Carbon Steel Standards
ASTM A36
Finish
Dry
Typical Hardness
149
Typical Yield Strength (PSI)
36,000 psi
Standards
ASTM A36
Item - Carbon Steel
Type
General Purpose
Alloy Type - Carbon Steel
Finish - Carbon Steel
Dry
Grade - Carbon Steel
Low Carbon Steel
Item
Carbon Steel Plate
Thickness Tolerance
+/-0.03 in
Hardness Scale
BHN
Typical Tensile Strength (PSI)
58,000 to 80,000 psi
Yield Strength
36,000 psi
Tensile Strength
58,000 psi
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Fabrication
Mechanical Finish
Mill
Rockwell Hardness
Not Rated
Maximum Temperature
1,250 Degrees F
Machinability
72 %
Minimum Temperature
1,100 Degrees F
Heat Treatment
No Heat Treatment
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Shape
Plate
Material Grade
Brinell Hardness
149 BHN
Tolerance Rating
Standard
System of Measurement
Inch
Galvanized
Not Galvanized
Description
Carbon Steel Plate, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Heat Treatable Not Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Overall Length 4 ft, Overall Width 12 in, Thickness 0.25 in, Thickness Tolerance +/-0.03 in, Yield Strength 36,000 psi, Fabrication Hot Rolled, Machinability 72 Percent, Rockwell Hardness Not Rated, Tensile Strength 58,000 psi, Length Tolerance +/-0.125 in, Width Tolerance +/-0.125 in, Standards ASTM A36