  • Mfr # WAS40638
  • Zoro # G2106041
Key Features
Material
Titanium
Finish
Plain
Outside Diameter
13/16 in
Minimum Thickness
3/64 in
Maximum Thickness
5/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WAS40638
Country of Origin
United States
Dimensions
For Screw Size
3/8 in
Outside Diameter
13/16 in
Minimum Thickness
3/64 in
Maximum Thickness
5/64 in
Inside Diameter
0.406 in
Outside Diameter Tolerance
Inside Diameter Tolerance
Washer Outside Dia.
Fits Bolt Sizes
3/8 in
Thickness
Details
Item
Flat Washer
Material
Titanium
Finish
Plain
System of Measurement
Inch
Color
Silver
Application
General Purpose
Thickness Tolerance
-0.014 in/ + 0.005 in
Washer Material Grade
Grade 2
Rockwell Hardness
B80
Vickers Hardness
145
Type
SAE Flat Washer
Resistance Properties
Material Quality Standards
ASTM B348 GR 2
Pack Size
Small Pack
Tensile Strength
75,000 psi
Dimensional Standards
ANSI B18.21.1
Material Grade/Class
Grade 2
For Use With
Screws and Studs
Fastener Finish
Washer Basic Material
FDA Approved
Not FDA Approved
Washer Type
Small OD
Hardness
85 HRB
Description
SAE Washer, Flat Washer Type SAE, Dimensional Standards ANSI B18.21.1, Material Titanium, Material Grade/Class Grade 2, Finish Plain, For Screw Size 3/8 in, Inside Diameter 0.406 in, Outside Diameter 13/16 in, Maximum Thickness 0.08 in, System of Measurement Inch, Minimum Thickness 0.051 in, Color Silver, Inside Diameter Tolerance +/-0.010 in, Material Quality Standards ASTM B348 GR 2, Outside Diameter Tolerance +/-0.010 in, Pack Size Small Pack