  • Mfr # U55420.037.0001
  • Zoro # G5323534
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Outside Diameter
1 in
Minimum Thickness
0.064 in
Maximum Thickness
0.104 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U55420.037.0001
Country of Origin
Multiple
Dimensions
For Screw Size
3/8"
Outside Diameter
1 in
Minimum Thickness
0.064 in
Maximum Thickness
0.104 in
Inside Diameter
0.438 in
Outside Diameter Tolerance
+0.030 in ; -0.007 in
Inside Diameter Tolerance
+0.015 in ; -0.005 in
Details
CAD Available
Yes
Item
Flat Washer
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Standards
ASME B18.21.1
System of Measurement
Inch
Color
Silver
Type
USS Flat Washer
Thickness Tolerance
+0.021 in ; -0.019 in
REACH Compliant
REACH Compliant
Pack Size
Small Pack
RoHS Compliant
RoHS Compliant
Manufacturer Location
Globally Sourced
Material Grade/Class
316
Made in North America
Not Made in North America
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
ASME B18.21.1, USS
Removable
Removable
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Description
USS Washer, Flat Washer Type USS, Dimensional Standards ASME B18.21.1, USS, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, For Screw Size 3/8 in, Inside Diameter 0.438 in, Outside Diameter 1 in, Maximum Thickness 0.104 in, System of Measurement Inch, Minimum Thickness 0.064 in, Color Silver, Inside Diameter Tolerance +0.015 in ; -0.005 in, Made in North America Not Made in North America, Manufacturer Location Globally Sourced, Maximum Temperature 302 Degrees F