  • Mfr # 12PL-CA11-0120-11D-11D
  • Zoro # G4157259
/ea
Key Features
Hose Inside Dia.
3/4 in
Hose Length
12 in
Max. Working Pressure @ 70 F
925 psi
Fitting Type
MNPT x FNPT
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
12PL-CA11-0120-11D-11D
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
3/4 in
Hose Length
12 in
Length
12"
Dynamic Min. Bend Radius (In.)
8 in
Dia. (In.)
3/4
Static Min. Bend Radius (In.)
2.3
Length (In.)
12
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
925 psi
Fitting Type
MNPT x FNPT
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
Temp. Range
850 Degrees F
Braid Material
304 Stainless Steel
Type
Corrugated
Item
Flexible Metal Hose Assembly
Max. Temp. (F)
850
Hose Material
316 Stainless Steel
Hose Fitting B Type
FNPT
Hose Cover Material
316 Stainless Steel
Hose Tube Material
Hose Fitting A Material
Carbon Steel
Hose Fitting B Material
Carbon Steel
Hose Fitting A Type
MNPT
Hose Fittings
Carbon Steel MNPT x Carbon Steel FNPT
Description
Flexible Metal Hose Assembly, Hose Inside Dia. 3/4 in, Hose Length 12 in, Hose Tube Material 316 Stainless Steel, Hose Cover Material 316 Stainless Steel, Max. Working Pressure @ 70 F 925 psi, Temp. Range 850 Degrees F, Dynamic Min. Bend Radius (In.) 8 in, Hose Fitting A Material Carbon Steel, Hose Fitting B Material Carbon Steel, Hose Fitting A Type MNPT, Hose Fitting B Type FNPT