  • Mfr # GHL100-GR
  • Zoro # G0955497
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
1"
Float Size
7"
Connection Type
FNPT
Body Material
Bronze
Float Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GHL100-GR
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
1"
Float Size
7"
Rod Length
16 in
Size
1"
Connection Size - Side 2
1 in
Connection Size - Side 1
1 in
Float Diameter
7 in
Nominal Valve Size
1 in
Details
Item
Float Valve
Connection Type
FNPT
Body Material
Bronze
Float Material
Stainless Steel
Valve Flow - Flow (2)
22 gpm
Valve Material
Valve Flow - Pressure (2)
20 psi
Max. Pressure
120 psi
Valve Flow - Flow (1)
75 gpm
Max. Temp.
450 Degrees F
Features
Globe Body Design, Heavy-Duty, Threaded Outlet
Mounting
Horizontal Piping
Valve Flow - Pressure (1)
60 psi
Rod Thread
1/4 in NPT
Rod Material
Brass
Flow Rate
75 gpm @ 60 psi
Manufacturer Warranty
1 yr
Valve Body Style
Straight
Connection Gender - Side 1
Female
Seat Style
Single Seated
Connection Type - Side 2
NPT
Arm Adjustability
Adjustable
Includes Float and Rod
Float and Rod Included
For Media
Water
Connection Type - Side 1
NPT
Maximum Pressure - Operating
100 psi
Float Shape
Cylindrical
Connection Gender - Side 2
Female
Operating Temperature - Minimum
33 Degrees F
Seal Material
PTFE
Operating Temperature - Maximum
100 Degrees F
Description
Float Valve Assembly, Mounting Horizontal Piping, Size 1 in, Connection Type FNPT, Rod Thread 1/4 In. NPT, Rod Length 16 in, Rod Material Brass, Body Material Bronze, Valve Flow - Pressure (1) 60 psi, Valve Flow - Flow (1) 75 gpm, Valve Flow - Pressure (2) 20 psi, Valve Flow - Flow (2) 22 gpm, Max. Pressure 120 psi, Max. Temp. 450 Degrees F, Features Globe Body Design, Heavy-Duty, Threaded Outlet, Valve Material Bronze, Float Material Stainless Steel, Float Size 7 in