  • Mfr # CCB25-3/840X68
  • Zoro # G7240082
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Material
Buna-N
Length
72 in
Width
40 in
Thickness
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CCB25-3/840X68
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
72 in
Width
40 in
Thickness
3/8 in
Width - Foam
40 in
Length - Foam
68 in
Thickness - Foam
Width Tolerance
+/-0.062 in
Length Tolerance
+/-3%
Details
Item
Buna-N Roll
Color
Black
Material
Buna-N
Shape
Roll
Cell Type
Closed Cell
Color - Foam
Standards
ASTM D1056/2B1/SBE41/II
Item - Foam
Foam Roll
Application
Gasket, Seal, Cushion
Min. Temp. (F)
-40
Cell Type - Foam
Water-Resistant Closed Cell
Max. Temp. (F)
200
Type
Closed Cell
Backing Type
Plain
Elongation
200%
Durometer
30-50 (Shore 00)
Material - Foam
Nitrile
Tensile Strength (PSI)
70
Backing Type - Foam
Plain
Finish
Textured
Thickness Tolerance
+/-0.046875 in
Density
12 lb/cu ft
Tensile Strength
70 psi
Tensile Strength Rating
Good (50-99 psi)
Texture
Smooth
Foam Backing
Firmness @ 25% Deflection
3.5 psi
Compression Set
25 %
Firmness
Extra Soft (0 to 4 psi)
Chemical Resistance
Good
Maximum Temperature
160 Degrees F
Weather Resistance
Good
Abrasion Resistance
Fair
Material Skin
None
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Number of Adhesive Sides
0
Foam Shape
Sheet
Minimum Temperature
-20 Degrees F
Oil Resistance
Foam Adhesive
Plain - Plain Backing 0
Grade
Flame-Resistant
Description
Foam Roll, Material Buna-N, Shape Roll, Grade Flame-Resistant, Length 72 in, Width 3 19/64 ft, Thickness 3/8 in, Backing Type Plain, Cell Type Closed Cell, Adhesive Type Not Applicable, Number of Adhesive Sides 0, Color Black, Density 12 lb/cu ft, Maximum Temperature 160 Degrees F, Minimum Temperature -20 Degrees F, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Tensile Strength 70 psi, Texture Smooth, Firmness @ 25 Percent Deflection 3.5 psi