  • Mfr # ZUSA-XPE-48
  • Zoro # G1808003
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Gray
Material
Polyethylene
Length
4 ft
Width
4 ft
Thickness
1 11/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSA-XPE-48
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
Width
Thickness
1 11/16 in
Thickness - Foam
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-1.00 in
Length - Foam
48 in
Width - Foam
48 in
Details
Item
Polyethylene Sheet
Color
Gray
Material
Polyethylene
Shape
Sheet
Cell Type
Closed Cell
Temp. Range (F)
-40 Degrees to 225 Degrees F
Thickness Tolerance
Cell Type - Foam
Crosslink
Density
2 lb/cu ft
Material - Foam
Item - Foam
Foam Sheet
Firmness @ 25% Deflection (PSI)
9
Type
Crosslink Foam
Color - Foam
Charcoal
Tensile Strength (PSI)
40
Backing Type - Foam
Adhesive
Finish
Coarse Cell
Stretch Limit
225%
Backing Type
Adhesive
Standards
FMVSS 302
Tensile Strength
40 psi
Double-Sided
No
Oil Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Excellent
Grade
Standard
Number of Adhesive Sides
1
Weather Resistance
Good
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Temperature
225 Degrees F
Compression Set
12 %
Firmness
Medium (9 to 13 psi)
Water Resistance
Flexibility
Poor
Chemical Resistance
Material Skin
None
Firmness @ 25% Deflection
9 psi
Description
Foam Sheet, Material Polyethylene, Shape Sheet, Grade Standard, Length 48 in, Width 4 ft, Thickness 1 11/16 in, Backing Type Adhesive, Cell Type Closed Cell, Adhesive Type Acrylic, Number of Adhesive Sides 1, Color Gray, Density 2 lb/cu ft, Maximum Temperature 225 Degrees F, Minimum Temperature -40 Degrees F, Tensile Strength 40 psi, Texture Smooth, Firmness @ 25 Percent Deflection 9 psi, Material Skin None, Flexibility Poor, Standards FMVSS 302, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Good