  • Mfr # ZUSA-FRS-HTPSA-13
  • Zoro # G2443553
Color
Blue
Material
Silicone
Length
10 ft
Width
1/2 in
Thickness
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSA-FRS-HTPSA-13
Country of Origin
China
Dimensions
Length
10 ft
Width
1/2 in
Thickness
3/16 in
Thickness - Foam
Width - Foam
Length Tolerance
+/-1.00 in
Length - Foam
Width Tolerance
+/-1.000 in
Details
Item
Silicone Strip
Color
Blue
Material
Silicone
Shape
Strip
Cell Type
Closed Cell
Material - Foam
Density
39 lb/cu ft
Cell Type - Foam
Closed Cell
Backing Type
Adhesive
Item - Foam
Foam Strip
Firmness @ 25% Deflection (PSI)
10
Tensile Strength (PSI)
90
Backing Type - Foam
Adhesive
Temp. Range (F)
-100 to 500
Standards
ASTM D1056 2D3, UL 94 HB
Color - Foam
Tensile Strength
90 psi
Weather Resistance
Excellent
Firmness @ 25% Deflection
10 psi
Flexibility
Fair
Minimum Temperature
-100 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Texture
Textured
Number of Adhesive Sides
1
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Oil Resistance
Fair
Material Skin
None
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Temperature
500 Degrees F
Firmness
Medium (9 to 13 psi)
Abrasion Resistance
Grade
Flame-Resistant
Description
Foam Strip, Material Silicone, Shape Strip, Grade Flame-Resistant, Length 120 in, Width 1/2 in, Thickness 3/16 in, Backing Type Adhesive, Cell Type Closed Cell, Adhesive Type Acrylic, Number of Adhesive Sides 1, Color Blue, Density 39 lb/cu ft, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Temperature -100 Degrees F, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Tensile Strength 90 psi, Texture Textured, Firmness @ 25 Percent Deflection 10 psi