  • Mfr # H14660-0080
  • Zoro # G7870116
Key Features
For Use With
Powders
Labware Body Material
Polypropylene
Labware Body Color
Clear
Stem Length - Metric
25 mm
Stem Length - English
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
H14660-0080
Country of Origin
United States
Dimensions
Stem Length - Metric
25 mm
Stem Length - English
1 in
Labware Height - English
3.25 in
Stem Length
25mm
Labware Height - Metric
8.3 cm
Funnel Top Inside Diameter - Metric
80 mm
Overall Height - Metric
8.3 cm
Stem Outside Diameter - Metric
1.8 cm
Funnel Maximum Outside Diameter - Metric
8.5 cm
Details
Item
Funnel
For Use With
Powders
Labware Body Material
Polypropylene
Labware Body Color
Clear
Finish
Unfinished
Stem OD - English
0.56 in to 0.75 in
Capacity
138mL
Labware Clarity
Transparent
Labware Basic Material
Plastic
Funnel Max OD
3.375 in
Angle
60 Degrees
Autoclavable
Yes
Stem OD - Metric
1.5cm to 1.8cm
Funnel Top ID
3.06 in
Includes Closure
No
Shape
Funnel
Stem OD
18mm
Labware Capacity - English
4.7 oz
Laboratory Funnel Type
Powder
Funnel Material
Labware Capacity - Metric
138 mL
Capacity - English
4.7 fl oz
Basic Material
Plastic
Clarity
Transparent
Product Type
Capacity - Metric
Body Color
Body Material
Funnel Angle
60 Degrees
Description
Funnel, Basic Material Plastic, Funnel Top Inside Diameter - Metric 80 mm, Capacity - English 4.7 fl oz, Laboratory Funnel Type Powder, Body Material Polypropylene, Funnel Material Polypropylene, Autoclavable Yes, Body Color Clear, USP Specification Not Applicable, Product Type Funnel, For Use With Powders, Stem Length - Metric 25 mm, Capacity - Metric 138 mL, Stem Outside Diameter - Metric 1.8 cm, Funnel Maximum Outside Diameter - Metric 8.5 cm, Includes Closure No, Funnel Angle 60 Degrees