  • Mfr # PGA05041010028-500
  • Zoro # G2403633
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inside Dia.
0.445 in
Outside Dia.
0.625 in
For Use With
Natural Gas Fittings Only
Tube Size (In.)
1/2 in
Max. Pressure (PSI)
100 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PGA05041010028-500
Country of Origin
Germany
Dimensions
Inside Dia.
0.445 in
Outside Dia.
0.625 in
Tube Size (In.)
1/2 in
Static Min. Bend Radius (In.)
21 in
Overall Length (In.)
500 ft
Wall Thickness
0.09 in
Outside Diameter
5/8 in
Bend Radius
21 in
Inside Diameter
Overall Length
500 ft
Details
Item
Tubing
For Use With
Natural Gas Fittings Only
Max. Pressure (PSI)
100 psi
Temp. Range (F)
20 To 140
Color
Yellow
Agency Compliance
ASTM D-2513, ASTM D1248
Material of Construction
Polyethylene
Application Restrictions
Natural Gas/LP Gas Only
Material
Polyethylene
Standards
ASTM D2513, NSF
Peristaltic Pump Compatible
No
Flexibility
Flexible
Stripe Color
No Stripe
Maximum Operating Pressure
100 psi
Features
Bimodal, Medium Density
System of Measurement
Inch
Does Not Contain
Does Not Impart Taste or Odor
Resistance Properties
Crack Resistant
Reinforcement
Not Reinforced
Application
Propane, Natural Gas
Minimum Operating Temperature
20 Degrees F
Vacuum Rated
Not Rated for Vacuum
Elongation
600%
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Jacket Material
No Jacket
Clarity
Opaque
Fitting Compatibility
Compression, Barbed, Push-to-Connect
Autoclavable
No
Tube Form
Coil
Description
Tubing, Application Propane, Natural Gas, Color Yellow, Hardness Not Applicable, Inside Diameter 1/2 in, Jacket Material No Jacket, Material Polyethylene, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure 100 psi, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Outside Diameter 5/8 in, Overall Length 500 ft, Peristaltic Pump Compatible No, PEX Type Not Applicable, Resistance Properties Crack Resistant, Reinforcement Not Reinforced