  • Mfr # PGA05041010028-150
  • Zoro # G1375157
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inside Dia.
0.445 in
Outside Dia.
0.625 in
Material of Construction
Polyethylene
Application
Propane, Natural Gas
Agency Compliance
ASTM D-2518, ASTM D1248
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PGA05041010028-150
Country of Origin
Germany
Dimensions
Inside Dia.
0.445 in
Outside Dia.
0.625 in
Overall Length (In.)
150 ft
Tube Size (In.)
1/2 in
Static Min. Bend Radius (In.)
21 in
Wall Thickness
0.09 in
Bend Radius
21 in
Inside Diameter
1/2 in
Outside Diameter
5/8 in
Overall Length
150 ft
Details
Item
Tubing
Material of Construction
Polyethylene
Application
Propane, Natural Gas
Agency Compliance
ASTM D-2518, ASTM D1248
Temp. Range (F)
20 To 140
Color
Yellow
Max. Pressure (PSI)
100 psi
For Use With
Natural Gas Fittings Only
Application Restrictions
Natural Gas/LP Gas Only
Standards
ASTM D2513, NSF
Material
Minimum Operating Temperature
20 Degrees F
Flexibility
Flexible
Peristaltic Pump Compatible
No
Resistance Properties
Crack Resistant
Reinforcement
Not Reinforced
System of Measurement
Inch
Elongation
600%
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Vacuum Rated
Not Rated for Vacuum
Autoclavable
No
Stripe Color
No Stripe
Tube Form
Coil
Features
Bimodal, Medium Density
Maximum Operating Pressure
100 psi
Fitting Compatibility
Compression, Barbed, Push-to-Connect
Clarity
Opaque
Does Not Contain
Does Not Impart Taste or Odor
Jacket Material
No Jacket
Description
Tubing, Application Propane, Natural Gas, Color Yellow, Hardness Not Applicable, Inside Diameter 1/2 in, Jacket Material No Jacket, Material Polyethylene, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure 100 psi, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Outside Diameter 5/8 in, Overall Length 150 ft, Peristaltic Pump Compatible No, PEX Type Not Applicable, Resistance Properties Crack Resistant, Reinforcement Not Reinforced