  • Mfr # 4F.125X1.25-12
  • Zoro # G902202387
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Thickness
0.125 in
Width
1.25 in
Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
4F.125X1.25-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.125 in
Width
1.25 in
Length
12 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1 1/4 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
AMS 5639, ASTM A276, ASTM A479
Typical Hardness
85
Type
Corrosion Resistant
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
Not Rated
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Thickness Tolerance
Hardness Scale
Rb
Straightness Tolerance
Not Rated
Metal Fabrication Process
Hot-Rolled
Machining Finish
Mill Finish
Mechanical Finish
Mill
System of Measurement
Inch
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Fabrication
Hot Rolled
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Appearance
Plain
Minimum Temperature
Not Available
Brinell Hardness
131 BHN
Yield Strength
30,000 psi
Material Grade
Shape
Rectangular
Fabrication Method
Rockwell Hardness
70 HRB
Tensile Strength
Heat Treatment
Annealed
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Elongation
50 %
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 304, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 1/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.006 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 131 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number