  • Mfr # 4F.188X1.5-12
  • Zoro # G502202916
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Thickness
0.188 in
Width
1.5 in
Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4F.188X1.5-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.188 in
Width
1.5 in
Length
12 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
12 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
AMS 5639, ASTM A276, ASTM A479
Typical Hardness
85
Type
Corrosion Resistant
Typical Tensile Strength (PSI)
Not Rated
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Hardness Scale
Rb
Thickness Tolerance
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Metal Fabrication Process
Hot-Rolled
Machining Finish
Mill Finish
Straightness Tolerance
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Heat Treatment
Annealed
Minimum Temperature
Not Available
Fabrication
Hot Rolled
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Tensile Strength
Shape
Rectangular
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Appearance
Plain
Yield Strength
30,000 psi
Brinell Hardness
131 BHN
System of Measurement
Inch
Material Grade
Rockwell Hardness
70 HRB
Fabrication Method
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Elongation
50 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 304, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.006 in, 0.188 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 131 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number