  • Mfr # GR4F.375X1.75-12
  • Zoro # G102202347
Thickness
0.375 in
Width
1.75 in
Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GR4F.375X1.75-12
Thickness
0.375 in
Width
1.75 in
Length
12 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width Tolerance
Overall Width
1 3/4 in
Overall Length
12 in
Typical Hardness
85
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Hardness Scale
Rb
Stainless Steel Rectangular Bar
Machining Finish
Mill Finish
Straightness Tolerance
Not Rated
Metal Fabrication Process
Yield Strength
30,000 psi
Elongation
50 %
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 304, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 3/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 131 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number