  • Mfr # GR4F.25X1-24
  • Zoro # G102203054
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Thickness
0.25 in
Width
1 in
Length
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GR4F.25X1-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.25 in
Width
1 in
Length
24 in
Width Tolerance
+/-0.004 in
Length Tolerance
+/-2 in
Overall Length
24 in
Overall Width
1 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
AMS 5639, ASTM A276, ASTM A479
Typical Hardness
85
Type
Corrosion Resistant
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Typical Tensile Strength (PSI)
Not Rated
Hardness Scale
Rb
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Straightness Tolerance
Not Rated
Metal Fabrication Process
Hot-Rolled
Machining Finish
Mill Finish
Fabrication Method
Hot Rolled
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Tensile Strength
Rockwell Hardness
70 HRB
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Yield Strength
30,000 psi
Shape
Rectangular
Minimum Temperature
Not Available
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Brinell Hardness
131 BHN
System of Measurement
Inch
Material Grade
Fabrication
Appearance
Plain
Heat Treatment
Annealed
Mechanical Finish
Mill
Elongation
50 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 304, Rectangular, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-2 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 131 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number