  • Mfr # GR4F.25X1-36
  • Zoro # G702203102
Thickness
0.25 in
Width
1 in
Length
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
GR4F.25X1-36
Thickness
0.25 in
Width
1 in
Length
36 in
Width Tolerance
+/-0.004 in
Length Tolerance
+/-3 in
Overall Length
36 in
Overall Width
1 in
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Yield Strength
30,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Elongation
50 %
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 304, Rectangular, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 131 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number