  • Mfr # GR4F.25X1-72
  • Zoro # G802203194
Thickness
0.25 in
Width
1 in
Length
72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GR4F.25X1-72
Thickness
0.25 in
Width
1 in
Length
72 in
Length Tolerance
+/-6 in
Width Tolerance
+/-0.004 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
1 in
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Yield Strength
30,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
50 %
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 304, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 131 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included