  • Mfr # U01200.025.0350
  • Zoro # G5347185
Thread Size
1/4"-20
Head Width
7/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U01200.025.0350
Thread Size
1/4"-20
Fastener Length
3-1/2 in
Head Width
7/16 in
Head Height
5/32 in
Min. Thread Length
3/4 in
Standards
SAE J429
Tensile Strength
120,000 psi
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Thread Fit
2A
Threadlocker Minimum Temperature
Globally Sourced
Globally Sourced
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Manufacturer Location
Material Quality Standards
SAE J429
Description
  • Tensile Strength: Has been tested to endure up to 120,000 psi tensile stress prior to failure. This data point may suggest possible use in demanding applications.