  • Mfr # N01200.075.0225
  • Zoro # G0340700
Thread Size
3/4"-10
Head Width
1-1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
N01200.075.0225
Thread Size
3/4"-10
Fastener Length
2-1/4 in
Head Width
1-1/8 in
Head Height
15/32 in
Min. Thread Length
1 3/4 in
Thread Style
Fully Threaded
Tensile Strength
120,000 psi
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Rockwell Hardness
HRC19
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Fit
2A