  • Mfr # U01200.075.0950
  • Zoro # G2897371
/ea
Thread Size
3/4"-10
Head Width
1-1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
U01200.075.0950
Thread Size
3/4"-10
Fastener Length
9-1/2 in
Head Width
1-1/8 in
Head Height
15/32 in
Min. Thread Length
2 in
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Tensile Strength
120,000 psi
Thread Fit
2A
Manufacturer Location
Material Quality Standards
SAE J429
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 3/4 In.-10, Fastener Length 9 1/2 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 2 in, Head Height 15/32 in, Head Width 1 1/8 in