  • Mfr # N01200.031.0062
  • Zoro # G1137647
Thread Size
5/16"-18
Head Width
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
N01200.031.0062
Thread Size
5/16"-18
Fastener Length
5/8 in
Head Width
1/2 in
Min. Thread Length
5/8 in
Head Height
13/64 in
Thread Style
Fully Threaded
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Tensile Strength
120,000 psi
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Fit
2A