  • Mfr # U01200.031.0600
  • Zoro # G5347413
Thread Size
5/16"-18
Head Width
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U01200.031.0600
Thread Size
5/16"-18
Fastener Length
6 in
Head Width
1/2 in
Min. Thread Length
7/8 in
Head Height
13/64 in
Standards
SAE J429
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Tensile Strength
120,000 psi
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Fit
2A
Manufacturer Location
Material Quality Standards
SAE J429
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 5/16 In.-18, Fastener Length 6 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 7/8 in, Head Height 13/64 in, Head Width 1/2 in, Package Quantity 25