  • Mfr # N01200.087.0450
  • Zoro # G0326929
Thread Size
7/8"-9
Head Width
1-5/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
N01200.087.0450
Thread Size
7/8"-9
Fastener Length
4-1/2 in
Head Width
1-5/16 in
Min. Thread Length
2 in
Thread Style
Partially Threaded
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Tensile Strength
120,000 psi
Thread Type
Coarse
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Thread Fit
2A
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 7/8 In.-9, Fastener Length 4 1/2 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 2 in, Head Height 35/64 in, Head Width 1 5/16 in, Package Quantity 5