  • Mfr # U04160.031.0150
  • Zoro # G9715675
Key Features
External Hex Drive
Thread Size
5/16"-24
Head Width
1/2 in
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
U04160.031.0150
Thread Size
5/16"-24
Head Width
1/2 in
Min. Thread Length
7/8 in
Head Height
13/64 in
Drive
External Hex
Finish
Black Oxide
Standards
ASME B18.2.1 SAE J429
Item
Hex Head Cap Screw
Rockwell Hardness
HRC33
Tensile Strength
150,000 psi
Head Type
Hex
Proof Load
120,000 psi
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Thread Type
Fine
Thread Fit
2A