  • Mfr # 60HP112N018
  • Zoro # G2137956
/ea
Key Features
Pipe Size - Pipe Fitting
1/8"
Specific Fitting Shape
Hex Plug
Pipe Fitting Material
316 Stainless Steel
Fitting Connection Type
MNPT
Fitting Schedule/Class
Class 150
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
60HP112N018
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pipe Size - Pipe Fitting
1/8"
Pipe Size (Fittings)
Overall Length
18 mm
Nominal Pipe Size
1/8 in
Outside Diameter
1/8 in
Details
Specific Fitting Shape
Hex Plug
Pipe Fitting Material
316 Stainless Steel
Fitting Connection Type
MNPT
Fitting Schedule/Class
Class 150
Basic Pipe Fitting Shape
Plug
Basic Pipe Fitting Material
Metal
Item
Max. Pressure
300 psi
Standards
ASTM A351
Pipe Fitting Schedule/Class
Max. Steam Pressure
150 psi
Fittings Sub-Category
Plugs
Specific Pipe Fitting Shape
Temp. Range
-20 Degrees to 350 Degrees F
Material Grade
316L
Plug Drive Style
3 in Hex
Magnetic
No
Includes Pre-Applied Thread Sealant
No
Maximum Operating Pressure
300 psi
For Pipe Schedule
40
Class
Fitting Side A Pipe Threading
27
Includes Seal
Description
Plug, 1/8 in Nominal Pipe Size, Stainless Steel, Not Applicable, 316, Class Class 150, For Pipe Schedule Schedule 40, Threaded, 1/8 in Outside Diameter, 23/32 in Overall Length, 300 psi Maximum Operating Pressure, 150 psi Max. Steam Pressure, -20 Degrees to 350 Degrees F, Plug Construction Cored, Plug Drive Style Hex, Includes Pre-Applied Thread Sealant No, Includes Seal No, 27, 1/8 In.-27, Magnetic No, Silver