  • Mfr # M11396.030.0015
  • Zoro # G0302806
Thread Size
M3-0.5
Overall Length
15.0.0 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M11396.030.0015
Thread Size
M3-0.5
Overall Length
15.0.0 mm
Body Length
15.0 mm
Thread Length
15 mm
Outside Diameter
5.5 mm
Hex Width
5.5 mm
Thread Depth
15 mm
Inside Dia.
M3
Body Thread Length
15 mm
Length
15mm
-58 Degrees to 302 Degrees
Color
Silver
Standoff Thread Gender
Female-Female
Standoff Type
Female-Female Standoff
Thread Pitch
0.5 mm
Type
2X Int. Thread
Description
Standoff, Thread Size M3-0.5, Standoff Thread Gender Female-Female, Cap Head Height Not Applicable, Cap Head Diameter Not Applicable, Overall Length 15 mm, Body Length 15 mm, Body Thread Length 15 mm, Hex Width 5.5 mm, Square Size Not Applicable, Outside Diameter Not Applicable, Shape Hex, Material Steel, Material Grade/Class Not Graded, Finish Zinc-Plated, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Color Silver, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Package Quantity 100