  • Mfr # M11396.030.0030
  • Zoro # G0302779
Thread Size
M3-0.5
Overall Length
30.0 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M11396.030.0030
Thread Size
M3-0.5
Overall Length
30.0 mm
Body Length
30.0 mm
Thread Length
7 mm
Outside Diameter
5.5 mm
Hex Width
5.5 mm
Thread Depth
7 mm
Inside Dia.
M3
Body Thread Length
7 mm
Length
30mm
No
Color
Silver
Standoff Thread Gender
Female-Female
Standoff Type
Female-Female Standoff
Thread Pitch
0.5 mm
Type
2X Int. Thread
Description
Standoff, Thread Size M3-0.5, Standoff Thread Gender Female-Female, Cap Head Height Not Applicable, Cap Head Diameter Not Applicable, Overall Length 30 mm, Body Length 30 mm, Body Thread Length 7 mm, Hex Width 5.5 mm, Square Size Not Applicable, Outside Diameter Not Applicable, Shape Hex, Material Steel, Material Grade/Class Not Graded, Finish Zinc-Plated, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Color Silver, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Package Quantity 100