  • Mfr # M11396.040.0030
  • Zoro # G0302690
Thread Size
M4-0.7
Overall Length
30.0 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M11396.040.0030
Thread Size
M4-0.7
Overall Length
30.0 mm
Body Length
30.0 mm
Thread Length
9 mm
Outside Diameter
7 mm
Hex Width
7.0 mm
Inside Dia.
M4
Thread Depth
9 mm
Body Thread Length
9 mm
Length
30mm
No
Color
Silver
Thread Pitch
0.7 mm
Standoff Type
Female-Female Standoff
Standoff Thread Gender
Female-Female
Type
2X Int. Thread
Description
Standoff, Thread Size M4-0.7, Standoff Thread Gender Female-Female, Cap Head Height Not Applicable, Cap Head Diameter Not Applicable, Overall Length 30 mm, Body Length 30 mm, Body Thread Length 9 mm, Hex Width 7 mm, Square Size Not Applicable, Outside Diameter Not Applicable, Shape Hex, Material Steel, Material Grade/Class Not Graded, Finish Zinc-Plated, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Color Silver, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Package Quantity 100