  • Mfr # M11398.030.0030
  • Zoro # G1685945
Thread Size
M3-0.5
Overall Length
36 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M11398.030.0030
Thread Size
M3-0.5
Overall Length
36 mm
Body Length
30.0 mm
Thread Length
6.0 mm
Outside Diameter
5.5 mm
Hex Width
5.5 mm
Screw Size
M3-0.5 x 30
Thread Depth
7 mm
Body Thread Length
7 mm
Type
Internal Thread and External Stud
Material
Standoff Type
Male-Female Standoff
Thread Pitch
0.5 mm
Standoff Thread Gender
Male-Female
Description
Standoff, Thread Size M3-0.5, Standoff Thread Gender Male-Female, Cap Head Height Not Applicable, Cap Head Diameter Not Applicable, Overall Length 36 mm, Body Length 30 mm, Thread Length 6 mm, Body Thread Length 7 mm, Hex Width 5.5 mm, Square Size Not Applicable, Outside Diameter Not Applicable, Shape Hex, Material Steel, Material Grade/Class Not Graded, Finish Zinc-Plated, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Package Quantity 100